Stanisław Jarząb – brązowy medalista w armwrestlingu

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

     Stanisław Jarząb mieszka od 6 lat w Siołkowej. Pochodzi z Krużlowej Wyżnej. Zawodowo zajmuje się siłowaniem na ręke oraz od 2 lat robi uprawnienia sędziego, bo jeżeli coś robić to profesjonalnie i bezpiecznie – pisze Jarząb. W tym roku na Pucharze Polski Zawodowców zdobył brązowy medal w kategorii do 105 kg na prawą rękę. Jest on członkiem klubu Tytana Jaworzno. Z tą dziedziną sportu jest związany długi czas. Mimo obowiązków w pracy, w wolny czas poświęca kilkanaście godzin na treningi. W trasę zabiera ze sobą cały potrzebny sprzęt czyli hantle i 60 kilogramów obciążenia. W rozwijaniu swojej pasji do sportu wspierają go dwie córeczki – Kasia i Martusia oraz żona Magda. Oprócz armwrestlingu, Pan Stanisław pracuje jako zawodowy kierowca, który przemierza drogi Europy.

Na starcie popełniałem wiele błędów, więc przytrafiły mi się drobniejsze kontuzje nadgarstka i przyczepu łokciowego. 

Co to armwrestling?

     Krótko mówiąc, jest to dyscyplina sportowa (rodzaj zapasów) polegająca na siłowaniu się na ręce. Podobnie jak w zapasach o zwycięstwie decyduje siła mięśni zawodników ale także szybkość i technika. Są kategorie wagowe jak i wiekowe. Zawody rozgrywane są do dwóch przegranych. Zawodnik przegrywając drugą walkę odpada z turnieju. Zawodnicy są rozkładani w protokołach według losowego numer startowego.

Historia armwrestlingu sięga najdawniejszych czasów sportowej rywalizacji człowieka. W 1951 w Kalifornii dwóch ludzi: Dave Devoto i Bili Soberanes zorganizowali turniej dla kierowców ciężarówek. Sprawę poparły związki zawodowe i  tym sposobem odbył się 1 w świecie profesjonalny turniej w siłowaniu na rękę. Do Polski ta dyscyplina wkroczyła dość niedawno jednak powoli zdobywa swoich fanów.

Panu Stanisławowi życzymy dalszych sukcesów w kolejnych turniejach!


Wywiad z panem Jarząbem: link

Strona pana Stanisława Jarząba na facebooku: link

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Wiersz”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_gallery admin_label=”Galeria” gallery_ids=”3933,3926,3927,3928,3931,3925,3929,3930,3924,3932,3934″ fullwidth=”off” show_title_and_caption=”off” show_pagination=”on” background_layout=”light” auto=”off” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” caption_all_caps=”off” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” posts_number=”11″] [/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]